loading...

علمی - فناوری-تکنولوژِی-صنعتی

گاز متان دارای چه کاربردی است؟

علیرضا بازدید : 15 یکشنبه 29 دي 1398 نظرات ()

Image result for ‫گاز متان دارای چه کاربردی است؟‬‎

کاربرد گاز متان: 

متان در بسیاری از موراد به عنوان سوخت سیستم های گرمایش مورد استفده قرار می گیرد.

در نیروگاه های حرارتی متان یکی از منابع سوختی می باشد.

در صنایع شیشه سازی متان به عنوان منبع سوخت می باشد.

در صنایع نساجی متان به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.

در صنایع سیمان و صنایع کاغذ سازی متان به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.

متان در باطری های گازی فضا نورد آپولو مورد استفاده قرار گرفت.

متان در مخلوط با آرگون یا زنون در برخی آشکارسازها مورد استفاده قرار می گیرد.

گاز متان به عنوان گاز طبیعی نیز برای سوخت وسایل نقلیه استفاده می شود.

متان به عنوان یک جز گازهای کالیبراسیون در صنایع پتروشیمی و صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

گاز متان در مخلوطهای گازی در صنایع خودرو نیز به عنوان یک گاز کالیبراسیون مورد استفاده قرار می گیرد.

متان و مخلوطهای آن برای آزمایش کارآیی مشعل ها و موتورهای گاز استفاده می شود.

در صنایع شیمیایی، متان به عنوان یک ماده اولیه برای تولید متانول، آمونیاک مصنوعی، استیلن، کربن سیاه، دی سولفید کربن، اسید هیدروسی سانی، متیل کلرید، متیلن کلرید، تتراکلرید کربن و کلروفرم مورد استفاده قرار می گیرد.

در صنایع فولاد متان برای تولید فولاد های سخت مورد استفاده قرار می گیرد.

متان همچنین با خلوص بالا به عنوان گاز سوخت در طیف سنجی شعله استفاده می شود.

متان در راکتورهای هسته ای به عنوان گاز خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

متان مایع به عنوان سوخت موشک ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

گاز متان مخلوط با آرگون جهت آشکارسازهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا گاز هلیوم به محیط زیست آسیب می رساند؟

علیرضا بازدید : 16 دوشنبه 09 دي 1398 نظرات ()

آیا گاز هلیوم برای محیط زیست خطرناک است ؟

خصوصیات بارز هلیوم

هلیوم یک عنصر شیمیایی گازی است با نماد  He و عدد اتمی 2 و وزن اتمی 4,0026 g/mol .

گاز هلیوم یکی از گازهای نجیب در گروه O در جدول تناوبی است، این عنصر، دومین عنصر سبک است. منبع اصلی جهانی گاز هلیوم، میدان های گاز طبیعی در ایالات متحده می باشد.

هلیوم یک عنصر بی بو، بی رنگ و بی مزه و گازی غیر سمی است و نسبت به گاز های دیگر کمتر در آب حل میشود و یک عنصر کم واکنش نسبت به ترکیبات شیمیایی است. چگالی و چسبندگی گاز هلیوم بسیار کم است. رسانایی حرارتی و محتویات مرتبط به آن در این عنصر بالاست. هلیوم میتواند به صورت مایع در بیاید ولی چگالی حرارتی آن نسبت به تمام مواد شناخته شده ی دیگر کمتر است .

کاربرد گاز هلیوم در زندگی

باید برای درک اهمیت گاز هلیوم در ابتدا بپردازیم توضیحی درباره اینکه کاربردهای گاز هلیوم در زندگی روزمره چیست. گاز هلیوم خصوصیات زیادی دارد، نقطه جوش کم، چگالی کم، قابلیت حل کم، هدایت حرارتی بالا و عدم رسانایی. بنابراین در برخی از  موقعیت هایی که لازم است از هلیوم استفاده می شود .

گاز هلیوم اولین گازی است که  از آن در پر کردن بالون ها و کشتی های هوایی استفاده شد، بعد از تحقیقات به عمل آمده در زمینه ی هواشناسی در ارتفاعات این نتیجه حاصل شد که گازهلیوم میتواند کاربرد درستی در این امر داشته باشد. کاربرد عمده ی هلیوم در جوشکاری به عنوان یک گاز ساکن محافظتی است .بزرگترین کاربرد آن در مواقعی ست که در زمینه خنک سازی است. هلیوم تنها عامل خنک سازی ست که میتواند با دمای کمتر از -434 فارنهایت سازگار باشد .

کاربرد اساسی این گاز در موقعیت هایی که دماهای بسیار پایین مورد نیاز است، توسعه ی حالت ابر رسانایی است که در آن مقاومت برق به حدود صفر میرسد. از کاربرد دیگر این گاز میتوان به فشرده سازی گاز در نیروی متحرک مایع در موشک ها اشاره کرد.

کاربرد گاز هلیوم در محیط زیست

هلیوم بعد از هیدروژن  به عنوان دومین عنصر فراوان در جهان شناخته شده است. هلیوم 23٪ جرم کل عناصر را تشکیل می دهد. گاز هلیوم بر روی زمین به واسطه ی یک واکنش رادیو اکتیوی ای شکل میگیرد ، بیشترین میزان گاز هلیوم تولید شده به سطح خارجی زمین رسیده و با اتمسفر مواجه می شود و وارد جو میشود. منطقی است که غلظت هلیوم در جو بالاتر از حد معمول باشد. باید گفت که وزن مولکولی کم آن اجازه می دهد تا با همان سرعت شکل گیری خود به فضا فرار کند و وارد جو شود . در هتروسفر حدود 600 کیلومتر لایه وجود دارد که گاز  هلیوم میتواند بر آن غلبه کند (گرچه فشار کل بسیار پایین است). گاز های طبیعی شامل غلظت بیشتری از هلیوم نسبت به اتمسفر است.

تاثیرات گاز هلیوم بر سلامتی

سوالی که بسیار بحث بر انگیز این است که آیا گاز هلیوم سمی است؟ در اصل باید گفته شود که استنشاق گاز هلیوم برای سلامتی انسان مضر نیست مگر مقدار زیادی گاز هلیوم وارد بدن شود که در زیر به اثرات گاز هلیوم بر بدن می پردازیم.

  اثرات آشکار گاز هلیوم بر بدن :

گاز هلیوم می تواند به راحتی به هنگام تنفس وارد بدن انسان شود و سبب تغییر صدا و سرگیجه و ایجاد حس کسل کنندگی و سردرد و خفگی شود .در صورت برخورد پوست با هلیوم مایع، حالت یخ زدگی در بافت  پوست ایجاد می شود و چشم ها در برخورد با هلیوم مایع دچار حالت یخ زدگی و احساس سرما در چشم میشود.

ریسک های احتمالی به هنگام استنشاق گاز هلیوم :

با مهار کردن این گاز و انجام عملیات تنفس، کاهش میزان اکسیژن هوا در بدن باعث خفگی فرد می شود. مقدار ورود این گاز به بدن باید به دقت بررسی شود .

هلیوم های طبیعی در موقعیت های استاندارد و عادی غیر سمی هستند و از لحاظ بیولوژیکی به مقدار کم رد هایی از وجود آن در خون انسان دیده می شود .

منبع : آیا گاز هلیوم به محیط زیست آسیب می رساند؟

آشنایی با انواع مصالح ساختمانی

علیرضا بازدید : 13 سه شنبه 26 آذر 1398 نظرات ()

آشنایی با مصالح ساختمانی و انواع آن

مصالح ساختمانی چیست؟

مصالح ساختمانی به هرگونه مصالحی اطلاق می شود که به هدف ساخت و ساز به کار می رود. چوب، سیمان، سنگدانه، فولاد، آجر، بتن، خاک رس جزو پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند. انتخاب از بین این مصالح به پروژه ساخت و ساز مورد نظر مربوط است که نیازمند آشنایی با مصالح ساختمانی است.

بخشی از این مصالح مانند خاک رس، چوب، شن و ماسه و … به صورت طبیعی به وجود می آیند. به غیر از مواد طبیعی موجود، بسیاری از محصولات نیز دست ساز بشر هستند.

مصالح ساختمانی چگونه دسته بندی می شوند ؟

مصالح_ساختمانی_چگونه_دسته_بندی_میشوند

مصالح_ساختمانی_چگونه_دسته_بندی_میشوند

مصالح ساختمانی را به صورت کلی می توان به دو دسته، طبیعی و مصنوعی تقسیم کرد. مصالح ساختمانی طبیعی آن دسته از مصالحی هستند که فراوری نشده اند و یا حداقل پردازش روی آن ها صورت گرفته است مانند چوب یا شیشه.

مصالح ساختمانی مصنوعی در محیط های صنعتی ساخته و پرداخته می شوند مانند پلاستیک و رنگ های نفتی.

تاریخچه مصالح ساختمانی

ساخت و ساز از فعالیت های دیرینه انسان بوده است که به سبب نیاز کاملا کاربردی برای یک محیط زیست کنترل شده به نحوی که اثرات آب و هوا را معتدل کند، آغاز شده است. برگ ها، شاخه ها و پوست حیوانات از جمله مصالح ساختمانی اولیه بودند. بعد ها مصالح طبیعی مانند سنگ و خاک رس جایگزین شدند و در نهایت امروزه در اثر آشنایی با مصالح ساختمانی ساخته شده، مصالح مصنوعی مانند آجر و سیمان به کار می روند.

برای انتخاب مناسب ترین مصالح به چه نکاتی باید توجه کنیم ؟

برای_انتخاب_مناسب_ترین_مصالح_به

برای_انتخاب_مناسب_ترین_مصالح_به

ضمن آشنایی با مصالح ساختمانی هنگام انتخاب از میان آنها برای کار ساختمانی باید فاکتورهایی را در نظر گرفت :

 • نوع و کاربری سازه و ویژگی های خاص آن مانند مقاومت بالا، مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر سایش و ظاهر جذاب
 • جنبه های اقتصادی سازه از نظر سرمایه گذاری و هزینه نگه داری سالیانه و …
 • در دسترس بودن مصالح در محل
 • در دسترس بودن نیروی کار ماهر برای نصب کردن بعضی از انواع مصالح مانند اتصالات فولادی
 • کیفیت و دوام انواع مختلف مصالح
 • هزینه حمل و نقل
 • انتخاب مواد و مصالح با خصوصیات سازگار ، ابعاد و وسایل نصب
 • مقبولیت فرهنگی

انواع مصالح ساختنمانی

 • چوب

چوب

چوب

چوب به سبب قیمت مناسب، سهولت به کارگیری، ظاهر جذاب و عمر مفید به شرط حفاظت در برابر رطوبت و حشرات؛ یکی از مصالح معمول مورد استفاده در بحث ساخت و ساز است. با این وجود جنگل ها، منابع طبیعی ارزشمندی هستند که باید از آن ها حفاظت شود.

گونه ها و انواع مختلف چوب، مشخصه های فیزیکی ویژه ای را دارند که باید به آنها توجه شود؛ از جمله سختی، تاب برداشتن، پوسیدگی طبیعی و … .

 • سیمان

سیمان

سیمان

سیمان پرتلند از دیگر مصالح پرکاربرد است که بنا به اقتضای پروژه و در نتیجه آشنایی با مصالح ساختمانی و قابلیت های هر یک می توان از انواع مختف آن مانند سیمان پرتلند معمولی، زود گیر، ضد سولفات، با حرارت زایی کم و … استفاده کرد.

 • بتن

در اثر ترکیب سیمان، آب، سنگدانه ها و مواد افزودنی طی واکنش هیدراسیون بتن به دست می آید. بتن داری مقاومت فشاری بالا است اما مقاومت کششی آن قابل توجه نیست و به همین دلیل در ساختمان از بتن مسلح شده به وسیله میلگرد استفاده می شود.

 • گچ

قدمت گچ به چندین هزار سال می رسد. یونانیان و مصریان در ساختمان هایشان از آن استفاده می کردند. سنگ گچ را خرد کرده و آسیاب می کنند و سپس به آن حرارت داده می شود و درصدی از رطوبت آن را می گیرند و ماده حاصل که به گچ زنده یا گچ پاریس معروف است؛ تشکیل می شود.

گچ زمینه، گچ صوتی، گچ اندود نهایی، فیلر درز، سیمان کینی و روکش دیوار سقف از انواع مختف محصولات گچ است که در ساختمان مصرف می شود.

 • خاک رس

خاک رس

خاک رس

خاک رس نتیجه پوسیدگی دسته ای از مواد معدنی است که در اثر ترکیب با آب دارای خاصیت چسبندگی می شود. از این ماده محصولات ساختمانی متنوعی از جمله آجر، سفال، کاشی و … تولید می شود.

 • مش فولادی

مش فولادی

مش فولادی

مش فولادی یک شبکه ساخته شده از سیم های فولادی طولی موازی است که با فواصل مشخص از یکدیگر جوش داده شده اند. این محصول می تواند به طرز قابل توجهی در زمان، نیروی کار و هزینه صرف جویی کند.

 • و …

مصالح ساختمانی جدید و خلاقانه

در اثرآشنایی با مصالح ساختمانی کنونی و پی بردن به مزایا و معایب متفاوت هر یک می توان مصالح جدید با ویژگی های مورد نظر به وجود آورد؛ به نحوی که دارای کمترین اثر نامطلوب و بیشترین کارایی باشد. به عنوان نمونه آجر تمیز کننده هوا، آجر های خنک کننده، بتن خود درمان، سیمان قابل برنامه ریزی از مصالح خلاقانه ای هستند که امروزه در دست طراحی هستند.

 

در نهایت برای اطلاع از انواع و قیمت و موارد مصرف هر یک از مصالح برای هر پیمانکار ساخت و ساز از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

منبع : آشنایی با انواع مصالح ساختمانی

دیوار چیست؟

علیرضا بازدید : 14 چهارشنبه 20 آذر 1398 نظرات ()

 

 

Image result for ‫دیوار چیست‬‎

دیوار چیست

دیوار عبارت از یک ساختار ممتد، یکپارچه، محکم و استوار که از جنس آجر، سنگ، بتن، چوب یا فلز و غیره است. ‌ضخامت دیوار در مقایسه با طول و ارتفاع نازک بوده و معمولاً به عنوان مجزا کننده فضاها از یکدیگر به صورت اجزا یا اتاق‌ها عمل می‌کند یا به عنوان محافظ یک فضا است. علاوه بر اين، ساختار‌های عمودی، انتقال دهنده بار ساختمان به زمين هستند.

کاربرد ديوارها

فضاسازی و خلق فضاهای نوين،محافظت از سرما و گرما،ايجاد عايق صوتی،ايجاد حريم خصوصی،ايجاد حريم خصوصی محل،مناسبی برای كار گذاشتن انواع لوله كشی‌ها و سيم كشی‌های برق،تزئين و انجام كارهای هنری‌ مانند گچ بری و نقاشی ديواری.

انواع دیوارها از نظر محل قرار گیری

دیوار خارجی : دیوارهای خارجی یا دیوارهای نما، مانند دیوار مشرف به حیاط یا کوچه و خیابان بایستی خصوصیات ویژه ای را دارا باشند. جلوگیری از نفوذ رطوبت، سرما و سر و صدا از جمله وظایف دیوارهای خارجی است. آنها بایستی شرایط خاص اقلیمی منطقه را نیز تحمل نمایند.

دیوار داخلی : دیوارهای داخلی فضاهای داخل ساختمان را از یکدیگر جدا می کنند.

بر حسب تحمل فشار :

دیوارهای خارجی حامل یا تحمل کننده بار

دیوارهای خارجی غیر حامل

دیوارهای داخلی حامل

دیوار داخلی غیر حامل

انواع دیوارها از نظر ساختار

دیوار چینه ای

دیوار خشتی

دیوار سنگی

دیوار چوبی

دیوار آجری

دیوار بتنی

تفکیک دیوار براساس مشخصات سازه ای :

۱٫دیوار باربر   ۲٫دیوار غیر باربر

هر ساختمانی متشکل از دیوارهای باربرو دیوارهای غیر باربراست. همان طور که می توانید تصور کنید، دیوارهای باربر مسئولیت به دوش کشیدن وزن سازه و انتقال آن را بر عهده دارند و دیوارهای غیر باربر نیز برای جداسازی فضاهای خانه و ایجاد اتاق مورد استفاده قرار می گیرند و هیچ باری را تحمل نمی کنند. بنابراین قبل از هرگونه اصلاح در دیوارها و یا برداشتن آن ها باید تشخیص دهیم که دیوار مذکور باربر است یا خیر.

دیوار باربر

دیوارهای باربر وزن سقف ها و طبقات بالا را نیز تحمل کرده و به فونداسیون منتقل می کنند که این دیوارها می توانند دیوار خارجی و یا داخلی باشند.

دیوارهای حائل

دیوارهای برشی

دیوارهای بنایی

دیوارهای غیر باربر

دیوارهای غیر باربر تنها قادر به تحمل وزن خودشان هستند و به عنوان دیوارهای داخلی هم شناخته می شوند.

دیوار جداگر داخلی

دیوار بیرونی (نما)

دیوار جانپناه

دیوار سبز چیست ؟

دیوار های زنده ای که ترکیبی از قطعات با پوشش گیاهی از پیش کاشته شده اند و به صورت عمودی بر روی دیوار و نمای ساختمان نصب می شود دیوار سبز می گوییم. از دیوارهای زنده همچنین می‌توان در فضاهای داخلی ساختمان استفاده کرد. دیوارهای زنده، بسته به کارخانه تولید کننده آن، جنس صفحات و نوع بیرونی و یا داخلی آن، جزئیات اجرایی متفاوتی دارند. در این روش در تمام ارتفاع و در تمام سطح دیوار گیاه کاشته می‌شود .پیچک‌های بالا رونده که از انواع پوشش های گیاهی محسوب می شوند یک ابزار خوب اقلیمی هستند، بخصوص زمانی که روی سطح بیرونی دیوار رشد کنند که در این صورت ویژگی‌های متعددی را به همراه خواهند داشت.اصلی ترین ویژگی آنها، ایجاد سایه در تابستان می باشد.

مهندسین شهرسازی سعی کردند که با استفاده از راه حل هایی مانند دیوار سبز و بام سبز یا روف گاردن این کمبود فضای سبز را در شهرهای بزرگ جبران کنند.

 

 

رگولاتور گاز مایع چیست؟

علیرضا بازدید : 15 سه شنبه 19 آذر 1398 نظرات ()

رگولاتور گاز مایع چیست؟

اطلاعاتی درباره رگولاتور گاز مایع

وظیفه ی رگولاتور از هر نوعی که باشد این است که به عنوان شیر کنترل عمل کند و فشار ورودی را کم کرده به حد مطلوب فشار خروجی برساند. رگولاتور گاز مایع ابزاری انتگرالی دارای تنظیم عبور است و حسگر و محدود کننده ای در خود دارد.

رگولاتور گاز مایع انواع مختلفی برای مصارف خانگی و صنعتی دارد. این ابزار می تواند صرفا محل عبور جریان مایع و یا حتی حرارت برای مصرف باشد و مانند رگولاتور گاز معمولی تغییر فشار ایجاد نکند. در واقع برای گاز مایع تنها عبور یک مایع پر فشار است که اهمیت دارد و نباید فشار آن برای مصرف مانند گاز خروجی کاهش پیدا کند.

رگولاتور چیست؟

کارکرد رگولاتور گاز چیست؟ رگولاتور های گازی در واقع وسیله ای هستند که امکان استفاده از گاز پر فشار درون کپسول را ممکن می سازند. در صورتی که شیر یک کپسول بدون استفاده از رگولاتور باز شود، گاز پرفشاری که درون آن قرار دارد به سرعت خارج می شود. به همین دلیل باید رگولاتوری بر سر راه خروج این گاز قرار بگیرد که از فشار آن بکاهد تا گاز درون کپسول قابل استفاده باشد. رگولاتور با کاهش فشار امکان کنترل خروج گاز را فراهم می کند. استفاده از گازها نیازمند ابزارهای مختلفی است که رگولاتور گازی و رگولاتور مخصوص گاز مایع از جمله ی این ابزارها هستند. در ادامه ی متن به توضیحاتی در مورد رگولاتور مخصوص گاز مایع نیز می پردازیم.

رگولاتور گاز چند نوع دارد؟

رگولاتوری که بری یک گاز مورد استفاده قرار می گیرد باید دارای شرایط خاصی باشد. انواع رگولاتور گاز و نکات ایمنی آن چیست ؟ انواع رگولاتور گاز را می توان بر مبنا های مختلفی دسته بندی نمود. رگولاتورها را بر اساس نوع گازی که بناست برای آن مورد استفاده قرار بگیرند، بر اساس محلی که باید در آن نصب شوند و بر اساس میزان دقت در فشار خروجی (تک مرحل ای و دو مرحله ای) دسته بندی می کنند.

رگولاتورهای گازی برای انواع گاز های صنعتی و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند که در بین آن ها گاز های سمی و خورنده نیز وجود دارند. به همین دلیل باید توجه کرد که رگولاتور متناسب با نوع گاز باشد زیرا در غیر اینصورت خطرات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

وظیفه اصلی رگلاتورها

اگر رگولاتور گازی برای گاز غیر خورنده ساخته شده باشد معمولاً در آن از فلز برنج استفاده شده است. اما، اگر رگولاتور برای گازهای سمی و خورنده ساخته شده باشد در آن معمولاً از فولاد ضد زنگ استفاده شده است. البته به طور کلی می توان گفت رگولاتور های با جنس فولاد ضد زنگ طول عمر کارایی بالاتری دارند. لازم است که درجه خلوص گازهای آزمایشگاهی حین کاهش فشار با رگولاتور ثابت بماند. به همین دلیل وظیفه ی رگولاتورهای آزمایشگاهی در این حوزه نیز تعریف می شود و بعضاً قیمت بالاتری نیز دارند.

رگولاتور مایع یا مانومتر

رگولاتور گاز مایع یا مانومتر وسیله ای برای انداازه گیری فشار است. در واقع باید گفت که مانومتر نوعی فشار سنج محسوب می شود. مانومتر محل عبور مایع گاز پر فشار به محل مصرف است.

اقسام رگلاتورهای مایع:

مانومتر ها یا رگولاتور گاز مایع انواع مختلفی دارند. برای مثال مانومتر بوردون (سی شکل) و مانومتر یو شکل دو نوع رایج هستند. رگولاتور های مایع که برای عبور گاز مایع مورد استفاده قرار می گیرند در سه نوع مختلف رگولاتور فشار قوی، رگولاتور نیمه فشار و رگولاتور فشار ضعیف برای مصارف مختلف ساخته می شوند.

الف)فرق رگولاتور گاز و رگولاتور گاز مایع

تفاوت هایی بین رگولاتور گاز و رگولاتور مخصوص گاز مایع وجود دارد. از رگولاتور های گازی به عنوان فشار شکن و یا کاهنده ی فشار استفاده می کنند و رگولاتور گاز مایع یا مانومتر محل عبور مایع خواهد بود و از آنجا که مایع پر فشار است باید برای عبور آن از مانومتر استفاده شود. گاز مایع معمولاً ترکیبی از گاز های بوتان و پروپان است و به عنوان سوخت و برای گرمایش نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل رگولاتور های مخصوص گاز مایع برای مصارف خانگی و صنعتی تولید می شوند و برای فشار های ضعیف یا قوی ساخته می شوند.

ب)اقدامات احتیاطی که هنگام کار با رگولاتور باید رعایت شود

از جمله اقدامات احتیاطی که باید هنگام کار با رگولاتور رعایت کرد این است که: انواع رگولاتور ها برای نصب روی کپسول ها باید از اتصالات و بست های محکمی برخوردار باشند. این بست ها نباید بیش از اندازه سفت و یا شل باشند. بست های استاندارد مانع از نشتی گاز می شوند.

استفاده از نوار درزگیر و یا مواد روان کننده برای نصب رگولاتور ممنوع است.

هنگامی که شیر رگولاتور برای اولین بار باز می شود لازم است رو به فرد نباشد و شیر آن باید به آهستگی باز شود.

لازم است که اگر شیر رگولاتور را تا انتها باز کرده اید کمی آن رابرگردانید. زیرا ممکن است فرد نا آگاهی شیر قبلا باز شده را با تلاش و به وسیله ی آچار باز کند و از این جهت خطراتی ایجاد خواهد شد.

منبع : رگولاتور گاز مایع چیست؟

اطلاعاتی درباره رشته نقشه کشی

علیرضا بازدید : 18 یکشنبه 17 آذر 1398 نظرات ()

Image result for ‫نقشه برداری چیست‬‎

 

 

 

 

 

نقشه‌برداری

 

نقشه‌بردارییا مهندسی نقشه‌برداری، شاخه‌ای از علوم مهندسی است که به جمع‌آوری، آماده‌سازی، ذخیره‌سازی، پردازش، مدیریت، تحلیل، تلفیق، بازیابی و انتقال داده‌های مکان مرجع می‌پردازد.

معمولاً عملیات نقشه‌برداری شامل دو مرحله برداشت (یا اندازه‌گیری و محاسبه) و ارائه نتایج کار است. در مرحله اندازه‌گیری، از وسایل و دستگاه‌ها (نظیر توتال استیشن‌ها، تئودولیتها، جی‌پی‌اس و …) و نیز روش‌های مختلفی استفاده می‌شود تا داده‌های لازم برای مرحله دوم بدست آید. نتایج کار به صورتهای آنالوگ (نقشه، مقاطع طولی و عرضی و…) یا رقومی (مانند جدول‌ها، مدل‌های رقمی زمین) ارائه می‌گردد.

در نقشه‌برداری از مناطق کوچک اثر کرویت زمین تقریباً ناچیز است و می‌توان زمین را در منطقه کوچکی مسطح در نظر گرفت. در مواقعی که زمین را مسطح فرض کنیم روش نقشه‌برداری، مستوی نامیده می‌شود این فرضیه مادامیکه سطح منطقه مورد نظر از چند صد کیلومتر مربع تجاوز نکند قابل قبول است. نقشه‌برداری مسطح (مستوی) برای کارهای مهندسی، معماری، شهرسازی، باستانشناسی، کارهای ثبت و املاکی، تجاری، اکتشافی بکار می‌رود. برای نمایش اطلاعات جمع‌آوری شده در نقشه‌برداری از سیستم تصویر استفاده می‌گردد.

آموزش

نقشه‌برداری در سطوح گوناگون آموزش داده می‌شود. داوطلبان ورود به این رشته باید در ریاضیات (هندسه، مثلثات) و فیزیک دوره دبیرستان قوی باشند و نیز علاقه‌مندی و آمادگی جسمی لازم برای کارهای صحرایی را دارا باشند.

بعضی دروس تخصصی این رشته عبارت‌اند از: راه‌سازی، تئوری خطاها، سرشکنی، نقشه‌برداری، ژئودزی (جهت تعیین شکل زمین)، فتوگرامتری، کارتوگرافی، هیدروگرافی (نقشه‌برداری از بستر دریا)، نقشه‌برداری زیر زمینی و ژئودتیک، کاداستر، پروژه و کارآموزی می‌باشند.

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا حد دکتری در ایران موجود است.

گرایش

نقشه‌برداری شامل گرایش‌های زیر می‌باشد:

ژئودزی

ژئودزی نوع پایه نقشه‌برداری جهت تعیین و بررسی شکل و ابعاد زمین و عوارض سطحی آن.

فتوگرامتری

فتوگرامتری، تهیهٔ نقشه با استفاده از عکس برداری زمینی، هوایی یا ماهواره‌ای.

سامانه اطلاعات مکانی

سامانه اطلاعات مکانی (GIS) در این سیستم همه اطلاعات به صورت مکان مرجع، دسته‌بندی می‌شوند و کاربردهای فراوانی دارد، از جمله ذخیره، بازیابی، به هنگام‌سازی و پردازش داده‌های مکانی به منظور اتخاذ یا پشتیبانی یک تصمیم برای حل یک مسئله، به بهترین روش و کمترین هزینه را ممکن می‌سازد.

سنجش از دور

سنجش از دور (RS) جمع‌آوری اطلاعات از عوارض سطح زمین، بدون تماس فیزیکی است، که بیشترین اتکای آن به تصاویر ماهواره‌ای می‌باشد.

کاداستر

کاداستر (پارسل مپ) به نقشه‌برداری ثبتی گفته می‌شود، اغلب این‌گونه نقشه‌برداری، ارزش حقوقی دارد.

آب‌نگاری

آب‌نگاری (هیدروگرافی) تهیه نقشه و داده‌های مکانی از ژرفای آب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمینه‌های فعالیت

نقشه‌برداری مسیر

نقشه‌برداری مسیر، برای طراحی و پیاده کردن مسیرها از قبیل راه، راه‌آهن و کانال‌کشی استفاده می‌گردد.

نقشه‌برداری زیرزمینی

نقشه‌برداری زیرزمینی، موضوع آن برداشت یا پیاده کردن نقشه‌های تونل‌ها و معادن است.

نقشه‌برداری هیدروگرافی

نقشه‌برداری هیدروگرافی، به منظور داشتن موقعیت عمق دریاها و رودخانه‌ها جهت عبور و مرور کشتی‌ها، زیردریایی‌ها، محل عبور لوله‌های نفت و گاز در اعماق دریاها، ایجاد اسکله‌های جدید و مکانیزه، احیای بنادر و تأسیسات ساحلی متعلق به آنها، همچنین بهره‌برداری صحیح و بهینه از دریاچه‌ها و سدها، از آن استفاده می‌شود.

نقشه‌برداری نظامی

نقشه‌برداری نظامی، برای تهیه نقشه‌های نظامی و تعیین نقاط مهم استراتژیکی یک منطقه و برای اهداف نظامی و آرایش و استقرار نیروهای رزمنده و مواضع تعرضی و دفاعی با مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقشه‌برداری ثبتی

نقشه‌برداری ثبتی، با هدف تعیین حدود اراضی و مساحت قطعات ملکی، در حوزه املاک و مستغلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقشه‌برداری شهری

نقشه‌برداری شهری، برای تهیه و اجرای طرح‌های جامع و تفصیلی و هادی شهرها به کار می‌رود.

نرم‌افزارها

با پیشرفت علم و گسترش نرم‌افزارهای کامپیوتری باعث شد که دیگر روش‌های سنتی جای خود را به نرم‌افزارهای بدهد؛ که می‌توان به چند نرم‌افزار پرکاربرد اشاره نمود:

 

اتودسک اتوکد (به انگلیسی: Autodesk Auto CAD): نخستین نرم‌افزار نقشه‌کشی جان واکر و پایه‌گذار شرکت اتودسک، مبتکر نرم‌افزار اتوکد که در سال ۱۹۸۲ وارد بازار شد. نخستین نسخه آن کمتر از دو مگابایت حجم داشت و تنها شامل ۱۷ دستور برای ترسیم بود. در حال حاضر ۳۳ نسخه (از اتوکد ۱ تا ۲۰۱۹) انتشار یافته که می‌توان به چهار دوره تقسیم کرد

دوره اول: تکامل نرم‌افزار با تکمیل دستورالعمل‌های ترسیمات دوبعدی تا اتوکد ویرایش ۱۰ ادامه دارد

دوره دوم: امکان ایجاد فضای سه بعدی با خصلت صفحه‌ای در محیط اتوکد ۱۰

دوره سوم: استفاده از فناوری پنجره‌های محاوره‌ای در نرم‌افزار و آسان‌سازی ارتباط با صفحه کار اتوکد ۱۱ و ۱۲

دوره چهارم: امکان ایجاد حجم‌ها سه بعدی در محیط‌های ۱۴ به بعد. توانایی ایجاد اشکال سه بعدی پیچده قابلیت برنامه‌نویسی به زبان‌های مایکروسافت ویژوال بیسیک و اتو لیسپ استفاده از امکانات سیستم عامل مایکروسافت ویندوز استفاده از امکانات چند کاربری و امکان ارتباط با نرم‌افزارهای دیگر. در ویرایش‌های ۲۰۰۰ به بعد ایجاد گردید.

در سال ۲۰۰۰ شرکت اتودسک رسماً نرم‌افزاری را که توانایی زیادی در زمینه نقشه‌برداری، راه‌سازی و کارتوگرافی به همراه داشت و نقطه عطفی در صنعت نرم‌افزارهای نقشه‌برداری گردید برای مهندسین نقشه‌برداری عرضه گردید. نرم‌افزار «اتوکد سیویل تری دی» بعد از نرم‌افزار «لند» به بازار آمد، که بسیار کاربر پسند بود و کارآمدتر از آن می‌باشد. مهم‌ترین ویژگی و برتری سیویل تری دی نسبت به «لند»، پویا بودن آن می‌باشد. نرم‌افزار نقشه‌یار، تنها نرم‌افزار نقشه‌برداری محصول ایران می‌باشد که توسط شرکت سامانه توسعه نقشه از سال ۲۰۱۰ عرضه شد.

اشتغال

دانش‌آموختگان رشته نقشه‌برداری در هر مقطعی اعم از دیپلم به بالا به سرعت جذب بازار کار می‌شوند. به دلیل اهمیت این رشته در کارهای عمرانی و محاسبات سنگین ریاضی و تئوری خطاها کسب مدرک در این رشته کار آسانی نیست. از این رو دانشجویان این رشته حتی در هنگام تحصیل نیز با پیشنهادها کار فراوانی روبرو می‌شوند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت راه و ترابری، وزارت نفت، سازمان آب، سازمان بنادر و کشتیرانی، سازمان جغرافیایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سازمان نقشه‌برداری کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، شهرداری‌های کشور و بخش خصوصی از جمله محل‌های جذب فارغ‌التحصیلان این رشته‌است. نقشه‌برداری یکی از رشته‌های اصلی در سازمان نظام مهندسی است.

 

 

تزیین درب ورودی حیاط، از اقتصادی‌ترین تا لوکس‌ترین ورودی!

علیرضا بازدید : 14 شنبه 16 آذر 1398 نظرات ()

شاید تزئین درب حیاط به نظر شما ضروری نباشد! اما اولین چیزی که ناظر در نمای خانه شما می بیند، درب ورودی حیاط است. از اقتصادی ترین تا لوکس ترین دیزاین های ورودی را برایتان آورده ایم! شما می توانید یکی از این روش ها را انتخاب کنید یا چند روش را باهم ترکیب کنید.

رنگ درب ورودی حیاط

رنگ درب ورودی حیاط

ساده ترین و ارزان ترین شیوه دیزاین ورودی، رنگ کردن درب حیاط است. رنگ کردن بیش تر برای درب های فلزی به کار می رود و علاوه بر زیبایی از آن در برابر عوامل محیطی مانند: رطوبت، محافظت می کند. پرطرفدارترین رنگ درب ورودی در ایران رنگ های تیره مانند مشکی و قهوه ای است. رنگ های تیره به خصوص رنگ مشکی قابلیت ترکیب با تمام رنگ ها را در نما دارد. رنگ های تیره شاید برای نماهای روشن انتخاب مناسبی باشند اما در نماهای تیره باعث گم شدن ورودی می شود.

رنگ درب ورودی

می توانید از رنگ های روشن نیز استفاده کنید. رنگ های روشن، فضای وروردی را حتی اگر قدیمی باشد، نو و تازه جلوه گر می سازند. دقت کنید! نمی توانید هر رنگی را برای درب ورودیتان انتخاب کنید. باید رنگی را انتخاب کنید که متناسب با سایر درب های محله باشد. آبی روشن رنگیست که بیش تر از سایر رنگ ها در ایران می شود استفاده کرد.

گیاه در طراحی درب ورودی حیاط

استفاده از گیاهان در تزیین درب ورودی حیاط

برای تزئین ورودی حیاط با گیاهان، باید به موارد زیادی توجه کنید. یکی از این موارد داشتن امکان کاشت گیاه در ورودی  و توجه به آب و هوای منطقه سکونتتان است. اگر منطقه کاشت کوچکی در اختیار دارید، می توانید تنها در دو سمت ورودی دو کاج زینتی بکارید.

دیزاین ورودی ساختمان

یکی از راه های دیزاین ورودی استفاده از فنس ها یا نرده های دکوراتیو است. این نرده ها قرار نیست نقش امنیتی یا مسدود کردن دید را داشته باشد! این نرده ها کوتاه هستند و فقط چشم بیننده را به سمت وروردی هدایت می کند. گل های زینتی کوتاه قد بهاری را جلوی فنس ها بکارید.

بوته کاری در کنار درب ورودی حیاط

استفاده از بوته های کوتاه قد یا گیاهان شکل پذیر، مانند: شمشاد به جای نرده های کوتاه قد نیز مسیر ورودی را شاخص تر می کند. نوع سنگ فرش یا کفپوش انتخابی برای این مسیر هرچند کوتاه، بسیار مهم و بر جداسازی حریم ورودی از خیابان و کوچه موثر است.

طراحی درب ورودی حیاط برای شب

تزیین درب ورودی برای شب

تمام آن چیزی که تا به حال به آن ها اشاره کردیم، برای زیبایی در روز بوده است. اگر می خواهید این زیبایی ها در شب هم خودنمایی کند، باید چاشنی نورپردازی را به ورودیتان اضافه کنید. البته نورپردازی ورودی امنیت ساختمان را هم بیش تر می کند!

اگر مقابل ورودیتان مسیری دارید، هرچند کوتاه، می توانید اطراف این مسیر را با چراغ های led زمینی نورپردازی کنید. این چراغ هایled  توان کمی دارند و تنها نور ملایمی به محیط می دهند تا ایده یا مسیری را مشخص تر کنند. Led های زمینی نورهای متنوعی در رنگ های مختلف دارند که می توانید با توجه به رنگ ورودی و مصالح فضای ورودی، مناسب ترینش را انتخاب کنید. از به کار بردن led ها در نزدیکی درختان بپرهیزید!

اگر در اطراف ورودیتان دیوارهای کوتاه تزیینی دارید، می توانید از led های دیواری استفاده کنید. این چراغ ها در دیوار قرار می گیرند و مانند مورد قبل نور ملایمی به مسیر ورودیتان می بخشند.

 

استفاده از چراغ های پایه دار برای ورودی های کلاسیک مناسب تر است. پایه های کوتاه یا بلند به نوع ورودی و انتظار شما از این روشنایی ها بستگی دارد. سعی کنید به تعداد زیاد از آن ها استفاده نکنید.

منبع : تزیین درب ورودی حیاط، از اقتصادی‌ترین تا لوکس‌ترین ورودی!

اطلاعاتی درباره معماری دوره قاجاریه

علیرضا بازدید : 17 چهارشنبه 13 آذر 1398 نظرات ()

 

 

Related image

آغاز معماري ايران به چه دوره اي بر مي گردد؟

- ايرانيان به لحاظ شرايط اقليمي ويژه کشور اغلب براي ساخت بناها از مصالح و مواد مقاوم بهره مي گرفتند و بر همين اساس در زمينه ساخت بناها تبحر کافي پيدا کردند و به سرعت توانستند به هنر معماري در معناي واقعي آن دسترسي پيدا کنند. چنانچه آثار و ابنيه تاريخي به جاي مانده از تاريخ کهن ايران مانند چغازنبيل نشاني از اين حکايت است. همچنين در دوره هاي پارتي و ساساني سبک و سياق معماري سنگي به شناخت بهتر مواد و ساخت بناهاي عظيم، طاق ها و کتيبه ها منجر شد که اين روند در اواخر دوره ساساني به شکل کاملي بروز پيدا کرد. با آغاز دوره اسلامي روند معماري ايران پوياتر شد تا جايي که در دوره سلجوقي، با تکميل شدن مباحث سازه اي،‌ معمارها فرصت پيدا کردند تا از آجر، ملاط و تزيينات در ساخت بناها استفاده کنند که اين هنر به ويژه در دوران اسلامي، در سطوح عالي آن به چشم مي خورد. در اواخر دوره مغول اطلاعات مربوط به سازه و بنا تکميل و معماري بنا از نظر فضاها کامل شد و بناهاي به جا مانده از اين دوره به عنوان يکي از کامل ترين نمونه هاي فضاهاي معماري شهري، جلوه گر شد. پس از مغول و در دوران تيموريان کاشيکاري با سبک و سياق کاشي معرق و به شکل بي نظير به کار گرفته شد که اين سبک در دوره صفويه نيز ادامه پيدا کرد، در اين دوره سرعت ساخت و ساز استفاده از کاشيکاري هفت رنگ را جايگزين استفاده از کاشي هاي معرق کرد.

در دوران قاجار اتفاقات و ابداعات زیادی در معماری ایران زمین رخ داد. یکی از این حوادث ویرانی بناهای به جای مانده از دوران قبل به خصوص دوره صفویه است، دلیل لرد کروزن (سیاح انگلیسی) برای این ویرانی ها متوجه آن است که، شرقی ها از اینکه در خانه پدرانشان سکنی گزینند، کراهت دارند : «پدران جهت فرزندان بنایی می سازند که چون ممکن است بعداً این بنا کافی برای پسر نباشد و یا طرز ساختمان که تغییر می یابد و وارث را خوش نمی آید، وارثین صرفه را در انهدام و ویرانی می بینند».

کاری که شاه عباس نیز درباره میراث گذشتگان انجام داد، به طوری که به گفته یکی دیگر از سیاحان خارجی به نام تاورنیه : «وقتی شاه عباس اصفهان را پایتخت خود قرار داد، به مسجد جامع قدیم شهر احترام نگذاشت، در صورتی که باید این محل زیبا را که اهمیت و شهرت اصفهان وابسته به اوست مرمت می نمود».

در دوران قاجار به دلیل ورود عناصر جدیدی مانند میدا (به معنای امروزی) و خیابان به عرصه معماری، در معماری ایران تغییراتی رخ می دهد و معماری جدیدی به نام معماری خیابانی شکل می گیرد، همچنین معماری در دوران قاجار در بناهای مختلف مانند : پل، گرمابه، مسجد، مدرسه و غیره ادامه معماری دوره های پیشین به خصوص صفویه است و البته دارای تغییرات و عناصری می باشد که مختص دوره قاجار است.

بطور کلی معماری دوره ی قاجاریه را می توان به دو دوره ی کلی تقسیم کرد :

1-دوره ی اول: از آغاز سلطنت آغا محمد خان تا پایان سلطنت محمد شاه :در این دوره نگاه حاکم بر معماری همچنان نگاهی درونزا و بر مبنای سبک اصفهان و به کمال رساندن آن می باشد که نمونه هایی همچون حرم حضرت معصومه در قم و مسجد سلطانی نمونه هایی از آن می باشند.

2-دوره ی دوم: از آغاز سلطنت ناصرالدین شاه تا پایان حکومت سلسله قاجار: در این دوره بر اثر مسافرت های ناصرالدین شاه و اخلاف او و همچنین اعزام عده ای از محصلین ایرانی به اروپا و تحت تاثیر قرار گرفتن هیات حاکمه و نخبگان جامعه، سبکی در معماری آغاز می گردد که التقاطی از معماری بومی و معماری غربی می باشد.

هنر معماری این زمان با مقایسه با دوره‌ی صفویه بسیار ضعیف شمرده می‌شود. تنها در زمان حکومت طولانی ناصرالدین شاه قاجار به دلیل نفوذ هنر باختری، هنر معماری هم‌چنین صنایع ظریف مانند گچ‌بری، آیینه‌کاری و کاشی‌کاری رونق یافت. ارتباط بیش‌تر ایران با غرب، معماران ایرانی را بر آن داشت تا عوامل مشخص معماری ایران را با روش‌بینی و توجه خاصی با عوامل معماری غرب درآمیزند و آثاری به وجود آورند که از نظر هنری دل پسند باشد.

فضاها به گشایش و سبکی بیشتری می رسند و الگوهای قدیمی معماری ایران در جهت گسترش فضا تکامل می یابند.اما وقتی به معماری از زوایای دیگری مانند اندازه ها، تناسبات، شکل ها و تزئینات نگاه کنیم، معماری دوره قاجار وضع نازل تری را نسبت به دوره های گذشته خود و به خصوص دوره صفوی نشان می دهد.

گرمابه ها

ساخت حمام (گرمابه) در معمارى ایران داراى سابقه اى چندین هزار ساله است و قدمت آن طبق حفارى هاى باستان شناسى صورت گرفته در تخت جمشید به دوره هخامنشى مى رسد و این روند در دوره ى اسلامى ادامه پیدا کرده و تا اواخر دوره قاجار و حتى حال حاضر ما شاهد ساخت گرمابه هایى به سبک و شیوه سنتى در معمارى ایران هستیم.دوره اوج و رونق معمارى حمام ها مربوط به دوره صفویه است،طرح کلى گرمابه ها در سراسر ایران یکسان بوده و تنها تفاوتى که گرمابه هاى اقلیم سرد با گرمابه هاى اقلیم گرم داشته اند در عمق آنهاست که در اقلیم سرد به علت سردى هوا، عمق گرمابه بیشتر است .

معمارى حمام ها در دوره قاجار به طور کلى ادامه ى معمارى گرمابه هاى دوره صفوى است.

ویژگی های باغ قاجار

باغسازی ایران در این دوره همچون معماری و سایر رشته های هنری به شدت تحت تاثیر باغسازی اروپا قرار دارد. معماران فرم ها و عناصر معماری و ساختار فضایی باغ های اروپایی را اقتباس تا حدی ایرانیزه و سپس اجرا نموده اند. علی رغم وجود عناصر فراوان بیگانه اما همچنان فضای باغ ایرانی حاکم بر باغسازی این دوره است.قدمت ساخت باغ در معمارى ایران به دوره هاى قبل از اسلام (باغ هاى پاسارگاد) مى رسد و دستیابى به نظم حاکم بر باغ ایرانى همراه با شکل گیرى فرهنگ ایرانى حاصل شده است، گر چه این نظم نیز مبتنى بر دیدگاه هاى دین زرتشت ودین اسلام و سپس فرهنگ ایرانى بوده است؛نکته اى که در مورد باغ هاى ایرانى در دوره مختلف تاریخى به خصوص دوره قاجار رعایت شده، پرهیز از بیهودگى و درون گرا بودن باغ هاست که از ویژگى هاى مهم باغ هاى ایرانى است. رواج حوض بیضى شکل نیز خاص دوره قاجار و تحت تأثیر معمارى غرب است.

مدارس

مدارس دوره قاجار به نوعی اوج و شکوه معماری مدارس را به نمایش مى گذارند، از جمله مدارس زمان قاجار مدرسه سپهسالار است که نمونه ى کاملى از معمارى مدارس دوران قاجار و قرن سیزدهم هجرى قمرى است.

از دیگر ساخت و سازهایى که در دوره قاجار صورت گرفته؛ بازارها،پل ها، معمارى قهوه خانه ها، یخچال ها و تیمچه هاى موجود در بازار (مانند تیمچه ى امین الدوله کاشان) و ستون هاى به کار برده شده در این دوره است

گاز متان چیست؟

علیرضا بازدید : 10 سه شنبه 12 آذر 1398 نظرات ()

Related image

گازخالص متان

گاز متان ، گازی است بی‌رنگ ، بی‌بو و در آب نامحلول که نقطه ذوب آن 182-درجه سانتی‌گراد و نقطه جوش آن 162-درجه سانتی‌گراد است.

ترکیب شیمیایی متان با فرمول CH4 است. این ماده ساده ترین آلکان و ترکیب اصلی گاز طبیعی است. زاویه پیوندی مولکول های متان 109.5 درجه است. سوختن متان در اکسیژن دی اکسید کربن و آب تولید می کند. فراوانی نسبی متان و سوختن پاک آن باعث افزایش محبوبیت این سوخت شده است. اما از آنجاییکه متان در شرایط عادی گاز است انتقال آن به مصرف کننده دشوار و پر هزینه است. گاز طبیعی را یا بوسیله خط لوله و یا به روش LNG انتقال می دهند. در ساختار متان هر یک از چهار اتم هیدروژن بوسیله پیوند کووالانسی ، یعنی با یک جفت الکترون اشتراکی به اتم کربن متصل شده است. وقتی کربن به چهار اتم دیگر متصل باشد، اوربیتالهای پیوندی آن (اوربیتالهای sp3 که از اختلاط یک اوربیتال s و سه اوربیتال p تشکیل شدهاند)، به سوی گوشههای چهار وجهی جهت گیری کردهاند. این آرایش چهار وجهی، آرایشی است که به اوربیتالها اجازه میدهد تا سر حد امکان از یکدیگر فاصله بگیرند. برای اینکه همپوشانی این اوربیتالها با اوربیتال کروی اتم هیدروژن به گونه ای موثر صورت پذیرد و در نتیجه ، پیوند محکمتری تشکیل شود، هر هسته هیدروژن باید در یک گوشه این چهار وجهی قرار بگیرد. ساختار چهار وجهی متان بوسیله پراش الکترونی که آرایش اتمها را در این نوع مولکولهای ساده به روشنی نشان میدهد، تایید شده است. بعد شواهدی که شیمیدانها را خیلی پیش از پیدایش مکانیک کوانتومی یا پراش الکترونی d، به پذیرش این ساختار چهار وجهی رهنمون شد، بررسی خواهیم کرد. متان در بین سال های 1776 تا 1778 توسط آلساندرو ولتا (Alessandro Volta) حین بررسی گازهای مرداب لاک ماجیور (Lake Maggiore)، کشف شد.

 منبع اصلی متان گاز طبیعی است. متان در گاز طبیعی همراه بعضی از هیدروکربن ها و گاهی اوقات گاز هلیوم و نیتروژن است. گاز در سطوح کم عمق با تجزیه بی هوازی مواد آلی تولید می شود. به طور کلی رسوبات سوخته در اعماق با دمای بالاتر از هنگامی که نفت درست می شود، گاز را تولید می کند.

 جدا از منابع گاز طبیعی متان را می توان با تولید بیوگاز با تجزیه مواد آلی مانند: کود کشاورزی، آب پسماند، پسماندهای جامد شهری و هر ماده قابل زیست تجزیه شدن تحت شرایط بی هوازی، تهیه نمود. همچنین گاز متان را می توان برای مصارف صنعتی بوسیله پاره ای از واکنش های شیمیایی از گازهای موجود در جو و هیدروژن بدست آورد.

 موارد مصرف متان

متان ماده بنیادی در صنایع پتروشیمی است و همراه با پروپان تحت عنوان  L.P.Gگاز مایع  جهت مصارف سوخت و تولید انرژی، بکار می رود.

کاربرد های متان

گاز سنتز  آمونیاک اوره ملامین  اسید نیتریک نرم کننده

متانول  فرمالدهید رزین چسب و رنگ ها همچنین  یک حلال مناسب

استیلن دی میتل ترفتالات الیاف مصنوعی

استیلن اسید استیک  مواد شیمیایی و حشره کش

کلرومتان مواد اولیه پلاستیک پلاستیک

هیدروژن سیانیل  سیانور سدیم  مواد اولیه شیمیایی منفجره شونده و تصفیه کننده

طرز تهیه متان

جهت تهیه متان نیاز به باقیمانده نباتی یا حیوانی و یا نیاز به زغال سنگ می باشد . متان فرآورده پایانی تجربه غیر هوازی گیاهان می باشد . ( شستن مولکولهای بسیار پیچیده ) متان همان گاز قابل احتراق و منفجر شونده و معادن زغال سنگ است .

اگر بخواهیم متان بسیار خالص داشته باشیم می توان آن را به وسیله تقطیر جزء به جزء از سایر اجزاء تشکیل دهنده جدا کرده همانطور که می دانید تقطیر جزء به جزء براساس اختلاف نقطه جوش صورت می گیرد .

بنابراین تئوری ، مبدأ حیات به زمین اولیه باز می گردد که به وسیله اتمسفری از متان ، آب ، آمونیاک و هیدروژن احاطه شده بود . انرژی خورشیدی و تخلیه الکتریکی این مولکولها ساده را به اجزای واکنش پذیر رادیکال آزاد تبدیل کرد که از ترکیب این اجزاء مولکولهای پیچیده تری و ترکیبات آلی سازنده اورگانیسم های زنده شدند .

هنگامی که استخراج مواد نفتی که مورد صنعت پالایش و پتروشیمی قرار می گیرد ، انجام خواهد گرفت ، گازهای طبیعی در داخل حل می شوند .

قبلا هنگام استخراج این گاز ها را می سوزاندند اما اینک این گازها را مهار می کنند که این کار با استفاده از اختلاف جوش و همراه با آن از طریق میعان و تقطیر ،گازها را مهار می کنند که این کار با استفاده از اختلاف جوش و همراه با آن از طریق میعان و تقطیر ،گازها را استخراج می کنند . ( متان در حرارت و فشار موجود در منابع زیر زمینی قابل تراکم نیست بنابراین همیشه به صورت گاز در کانسار ها دیده می شود ) و اما این گاز به صورت کانسار نیز وجود دارد که می توان به معادن زغال سنگ اشاره کرد . گازهای طبیعی ممکن است به صورت همراه با نفت یا به صورت مجزا تشکیل کانسار دهد . معمولا این گاز ها قسمت فوقانی کانسار ها اشغال می کنند چون وزن کمتری دارند ، در نتیجه یا بر روی آب قرار می گیرند که استخراج این گاز به راحتی انجام خواهد گرفت ، چون این گازها در بالای نفت یا آب قرار می گیرند مهار راحتی تری دارند . و باید گاهی هم به صورت محلول در نفت یا آب باشند که ارزش تقطیر می توان گازها را استخراج کرد .

اطلاعات ایمنی متان

گاز متان محرک چشم و پوست نمی باشد. گاز متان خفه کننده است و در غلظت های بالا جای اکسیژن را می گیرد. گاز متان، قابل اشتعال است.

 

تاریخچه و معماری میدان نقش جهان در اصفهان

علیرضا بازدید : 12 دوشنبه 11 آذر 1398 نظرات ()

 

Image result for ‫میدان نقش جهان‬‎

تاریخچه میدان نقش جهان

این میدان در زمان حکومت شاه عباس اول و به فرمان وی در محل باغی به نام نقش جهان که گفته می شود مربوط به دوره حکومت سلاجقه در اصفهان بوده، بنا می گردد. در چهار طرف میدان، چهار عنصر معماری نفیس و ارزشمند شامل مسجد تاریخی امام در جنوب میدان، مسجد شیخ لطف الله در شرق، کاخ عالی قاپو در غرب و سر در قیصریه در شمال به دستور شاه پی ریزی و ساخته شده که هر یک در نوع خود شاهکاری بی بدیل می باشند.

 

این میدان در طول حیات خود کاربری های متنوعی را بر عهده داشته است که از جمله می توان به عملکرد سیاسی به لحاظ استقرار کاخ سلطنتی (مراسم تشریفاتی، رژه های نظامی، مراسم تعزیر محکومین و...) عملکرد مذهبی به لحاظ استقرار دو مسجد (اجرای مراسم و آیین های مذهبی، بر پایی نماز جماعت در مواقعی که جمعیت نماز گزار بیش از گنجایش مسجد امام بود) عملکرد تجاری به لحاظ وجود دکانها و قرار گیری در بطن بازار (استقرار چادر های دستفروشان، ازدحام مردم برای خرید و ...) عملکرد تفریحی (آتش بازی، چوگان بازی، قاپون اندازی، شاطر دوانی، جشنها و اعیاد ملی، بازیگری، خیمه شب بازی، نقالی و بند بازی).

ویژگی‌ها و مختصات

میدان نقش جهان، میدانی مستطیل شکل درازای ۵۶۰ متر و پهنای ۱۶۰ متر (طول ۴۴۰ قدم و عرض ۱۶۰ قدم) در مرکز شهر اصفهان است.

پیرامون میدان دویست حجره دو طبقه قرار دارد. افزون بر آن چهار بنای عالی‌قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه نیز در میانه چهار ضلع این مستطیل ساخته شده‌اند.

مسجد شاه

مسجدشاه که به نام‌های مسجد جامع، مسجد سلطانی و مسجد امام نیز شهرت دارد، یکی از مساجد میدان نقش جهان در اصفهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به ‌شمارمی‌رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری در قرن یازدهم هجری است. مسجدِشاه در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره­ی ثبت ۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 ساخت مسجد جامع عباسی که در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد در سال ۱۰۲۰ ه­. ق به فرمان شاه عباس اول و در بیست و چهارمین سال سلطنت وی شروع گشته و به منظور تزیین میدان، در سال ۱۰۲۵ هجری قمری و در حالی كه هنوز مشغول پی‌ریزی قسمت های دیگر مسجد بوده‌اند، سر در نفیس كاشیكاری معرق آن را به اتمام رسانیده‌اند. این مسجد شاهكاری جاویدان از معماری و كاشیكاری و حجاری ایران در قرن یازدهم هجری است و آخرین تاریخ های ثبت شده در مسجد، سال ۱۰۷۷ هجری قمری یعنی آخرین سال سلطنت شاه عباس دوم و ۱۰۷۸ هجری یعنی اولین سال سلطنت شاه سلیمان و نیز سال ۱۰۹۵ هجری قمری است و معلوم می‌دارد كه اتمام تزیینات و الحاقات مسجد، در دوره‌ی جانشینان شاه عباس اول صورت گرفته است.

عالی قاپو دروازه مرکزی و مدخل کلیه قصرهایی بود که در دوران صفویه در محدوده میدان نقش جهان بنا شده بودند. عالی قاپو مرکب از دوکلمه عالی و قاپو است که با هم به معنای «سر در بلند» یا «درگاه بلند» هستند. بنای عالی قاپو با ارتفاعی حدود ۳۶ متر تا کف بازار بلندترین عمارت چند طبقه تا چند دهه اخیر در شهر اصفهان بوده است. کاخ عالی قاپو بدلیل اضافات و الحاقات معماری در هر سو نمایی متفاوت دارد به طوری که از جلو بنا از میدان نقش جهان ۲ طبقه از پشت ساختمان ۵ طبقه، از طرفین بنا ۳ طبقه و با احتساب طبقه همکف بعنوان اولین طبقه، در کل ۶ طبقه می باشد.

سر در قیصریه

در مقابل مسجد جامع عباسی در شمال میدان نقش جهان ، سردرى قوسی شکل با کاشیکارى مجلل و باشکوه و نقاشی‌های رنگ باخته صفوی هویدا است، که ورودی بازار قیصریه محسوب مـی شود. سـردر بازار قیصریه ورودی باشکوه و اصیل میدان نقش جهان است که بهترین دید و منظر را به این میدان داراست و در زمان صفویان میدان کهن شهر را پس از گذر از بازار به میدان جدید شهر اتصال می‌داده است.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله در ضلع شرقی میدان امام و مقابل عمارت عالی قاپو قرار دارد و در سال ۱۰۱۱ تا ۱۰۲۸ هجری قمری به فرمان شاه عباس اول در میدان مذکور ساخته شده است. سال سردر معرق مسجد شیخ لطف الله، در سال ۱۰۱۱ هجری قمری پایان یافت و ساختمان و تزیینات آن در سال ۱۰۲۸ هجری قمری به پایان رسیده است. مسجد شیخ لطف الله یکی از زیباترین مساجد دوره صفویه به شمار می رود که در ابتدا به منظور اجرای مراسم مذهبی خانواده سلطنتی و وابستگان خاص شاه بنا شده بود، اما بعدا به احترام بزرگ ترین شخصیت مذهبی آن عصر، شیخ لطف الله، به نام وی نامگذاری و برای نماز گذاری او اختصاص داده شد.

این مسجد بی نظیر شاهکار دیگری از هنر معماری و کاشی کاری قرن یازدهم هجری قمری در اصفهان به حساب می آید. محراب مسجد شیخ لطف‌ الله با کاشی‌کارى معرق و مقرنس‌هاى بسیار دلپذیر تزیین شده است. درون محراب دو لوح وجود دارد. در اطراف محراب کتیبه‏ هایى به خط علیرضا عباسى به تاریخ ۱۰۱۲ هجری قمری است و خطاط دیگرى که باقر نام داشته است، دیده مى‏شود. در این کتیبه‏ ها روایاتى از پیامبر اکرم و امام ششم شیعیان امام جعفر صادق نقل شده است. اشعارى نیز بر کتیبه ‏هاى ضلع‌هاى شرقى و غربى به چشم می خورد که احتمالاً سراینده آنها شیخ بهایى، عارف دانشمند و شاعر بزرگ دوره صفوى است.

 

معمار و بنّای مسجد، "استاد محمدرضا اصفهانی” است که نام او در داخل محراب زیبای مسجد در لوحه کوچکی ذکر شده است. مسجد شیخ لطف الله از بناهای تاریخی و مذهبی بسیار مشهوری است که تزیینات کاشی کاری داخلی آن، از ازاره ها به بالا، همه از کاشی های معرق پوشیده شده است و داخل و خارج گنبد بی مانند آن نیز از زیباترین گنبد های اصفهان به شمار می رود که از کاشی های معرق نفیس پوشیده شده است. باستان شناسان خارجی در مورد عظمت معماری این مسجد گفته اند: «به سختی می توان این بنا را محصول دست بشر دانست.»

تعداد صفحات : 5

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 44
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 13
 • باردید دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 17
 • بازدید ماه : 23
 • بازدید سال : 610
 • بازدید کلی : 1,233